sobota, 29 czerwca 2013

Happy International Scoliosis Awareness Day!

Późno już, ale jeszcze zdążę. Dziś Międzynarodowy Dzień (Świadomości) Skoliozy. Mniejsza lub większa skolioza występuje w każdym typie eds. Kifoskolioza zagrażająca zdrowiu i życiu - w typie 6. Od tego zresztą bierze się jego nazwa - typ kifoskoliotyczny.

Abstrahując od eds, skoliozę ma 80% dzieci w wieku szkolnym (a więc potem i dorosłych), a mimo to brak odpowiednich ławek i krzesełek, a na wuefie ćwiczy się zabronioną w skoliozie lekkoatletykę, zamiast ćwiczeń korekcyjnych spowalniających postępowanie skoliozy. Oczywiście ogromna większość tych skolioz nie zagraża zdrowiu i nawet nie sprawia bólu, ale nieleczone będą się pogłębiać i w dorosłości mogą stać się dużym problemem. A skolioz u dorosłych lekarze nie chcą operować.

Za zagrażającą zdrowiu i życiu uznaje się skoliozę IV stopnia, czyli powyżej 60 stopni. Jeśli jest to skolioza rotacyjna, problem jest większy. Jeśli to skolioza rotacyjna kręgosłupa hipermobilnego - nie może być gorzej.


Przy skoliozach, których nie trzeba operować, ale bolących - wystarczy wykonywać codziennie odpowiednie ćwiczenia. Powiedzcie szczerze - chce Wam się? No właśnie... To może zaczniecie dziś? :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz